SMAELTA formger skulpturala glasvaser som tillverkas i Småland. Den trolska naturen är en outtömlig källa till
inspiration med sina skogar, sjöar och ängar. Glasföremålen är en gestaltning av den fantasieggande naturen i Småland. När de placeras I en miljö ser man för sig den djupa skogsgölen vid granens fot, de krispiga mosskuddarna och isens vintriga formationer på sjön. Man hör ljudet av smältande våris vid öarnas stränder där träden växer ända ut I vattenbrynet.

SMAELTA drivs av Lotta Pettersson, född och uppvuxen i Älmhult, utbildad vid Danmarks Designskole i Köpenhamn. Lotta är tredje generationens glasarbetare och har drivit en egen glashytta i Köpenhamn och hon var tidigare knuten till Danmarks Designskole som censor vid glaslinjen.
Lotta har mottagit Kunsthåndvaerker priset i Köpenhamn och är Kongelig Hofleverandoer.

Retailers Sweden:
Nordiska Kompaniet - Stockholm http://www.nk.se
Malmstenbutiken - Stockholm http://www.malmsten.se
Nordiska Galleriet - Stockholm http://www.nordiskagalleriet.se
Artilleriet - Göteborg http://www.artilleriet.se
Posh Living - Stockholm http://www.poshliving.se
Iris Hantverk - Stockholm 
Ekerö Möbler - Stockholm http://www.ekeromobler.se
Fogia Collection AB - Nacka http://www.fogia.se
Ålstens Blommor - Bromma 
Trolltyg - Uppsala http://www.trolltyg.se
Blue Window AB - Lidingö http://www.bluewindow.se
Slottsträdgården Ulriksdal - Solna http://www.rappne.se
Brittinger Det gröna i mejeriet - Lidingö 
Magasin 19 - Öregrund http://www.magasin19.se
Linné & Grankvist Blomsterhandel AB - Umeå http://www.linnegrankvist.se
Kniva Trädgård - Falun http://www.knivatradgard.se
Thimar Form - Karlstad http://www.thinmarform.se
Formbar - Västervik http://www.formbarvastervik.se
Sävedalens Blommor - Sävedala
Hermida AB - Stenungsund
Ordna & Inreda - Eskilstuna http://www.ordnainreda.se
Cutflowers - Malmö
P&M Vänner Flora - Växjö http://www.pmrestauranger.se
Önska I-K Form - Värnamo http://www.onska.se
Butik Melab - Moheda http://www.butikmelab.se
Mellow Design - Växjö http://www.mellowdesign.se
Pauls Blommor - Skellefteå http://www.paulsblommor.se
Kök&Rum inredning - Alingsås http://www.kokorum.com
M&J By Malin & Johanna - Enebyberg http://www.bymnj.se
Uterus Kontorsvaror AB - Gällivare
Hägelmark - Älmhult http://www.hagelmark.se
Annelie Palmqvist Design - Varberg http://www.anneliesdesign.se
Studio Pompone- Träslövsläge http://www.studiopompone.se
VardagsrummetiBorås - Borås
Kontex - Gällivare http://www.kontex.se
Deco Studio - Norrköping
Ljungbergmuseet - Ljungby http://www.ljungbergmuseet.se
Kockska Gården - Simrishamn http://www.kockskagardenblommor.se
Hallandsåsens Växtbutik - Hasslöv http://www.hallandsasensvaxtbutik.se
HagaHem - Göteborg http://www.hagahem.com
Ballroomblitzz - Helsingborg http://www.ballroomblitzz.com
Retailers Norway:
Tannum - Oslo http://www.tannum.no
Tipsshop - Trondheim http://www.tipsshop.no
Mike&Molly - Sandfjord 
Designforevig - Molde http://www.designforevig.no
Bolina AS- Stabekk http://www.bolina.no
Lille Interiör AS - Moss 
Fargerike Malertorget - Ålesund
Tone Jensen Design - Larvik

Retailers Denmark:
Glasmuseet - Ebeltoft

Retailers Switzerland:
Interior Butik - Basel http://www.interior-butik.ch

Retailers USA:
MARCH San Francisco http://www.marchsf.com